Јајцето, киселата вода и брашното ги мешаме со лажица смесата да стане хомогена. Ги пржиме палачинките.
Краставичките и саламата ги рендаме.
Врз секоја палачинка ставаме од краставичките и саламата и ги мотаме.
Ги валкаме во јајце, па во презла и ги пржиме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови