За филот во една здела се соединуваат сите состојки.
Се зема една палачинка, во средината се нанесуваат по 2 лажички фил, се завиткуваат краевите навнатре и се витка како ролатче.
Така припремени прво се валкаат во брашно, во јајце, во презла и се пржат на загреано масло.
Се редат на хартија.
Се сервираат заедно се некое друго предјадење, и се украсуваат со мајонез.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани