Прво измиените модри патлиџани ги сечеме на половина и ги ставаме да се печат во рерна. Истото го правиме и со пиперките.
Во посебен сад ги ставаме излупените и исечени домати со 1 лажичка шеќер и 1 лажичка сол ,да се пржат на масло.
Додека се пржат доматите, исчистената главица лук со малку сол се толчи. Во истиот сад се толчат и испечените модри патлиџани.
Испечените пиперки се лупат и се сецкаат на ситно.
Кога се готови доматите ,ги додаваме истолчениот лук со модрите патлиџани и пиперките.Заедно промешуваме. Ако е потребно се додава уште малку масло и сол.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови