Еден предлог за вкусен појадок. Печените пиперки ги лупиме, а и не мора. Модриот патлиџан се лупи и се лупи и чешнето лук. Во машина за мелење ги мелиме пиперките и модриот и лукот. Ги посолуваме.
На оган загреваме масло и го попаруваме пинџурот. Мешаме смесата да се соедини.
Инаку многу повкусно е со лупени пиперки и толчено со толчник ама вака ми дојде некако побрзо. Јас си додадов и јајце пржено.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови