1. Ориганото, магдоносот, лукот, црвениот пипер, доматниот сос, белото вино, солта, црниот пипер и 4 лажици маслиновото масло ги промешуваме.
2. Пилето го сечеме на парчиња и ги ставаме во маринадата. Промешуваме и оставаме да отстојат 1 час во фрижидер.
3. Ги вадиме парчињата пилешко од садот со маринадата и ги редиме во тава за печење обложена со хартија. Врз нив ја нанесуваме преостаната маринада, попрскуваме маслиново масло и ја печеме прво 10 минути на 200 степени, потоа уште 30 минути на 180 степени.

Послужите ги со варени компири, со зеленчук или гарнир по ваша желба)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани