Стекот се сечи на ленти.

Во длабок сад се ставаат наведените состојки за смесата и се миксира со миксер, да се добие еднолична смеса.
Се остава во фрижидер да отстои 1 час.

Потоа во садот се ставаат по неколку ленти од стекот, убаво се потопуваат, да се налепи убаво од кашата на месото и со вилушка се става да се пржат во длабока загреана мрснотија на умерен оган. Треба убаво да поруменат од двете страни.

Се вадат на кујнска хартија.

За сосот помешав 2 лажици сенф, 1 мајонез, 1/2 лажица мед и малку балсамико.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани