Подготовка
1. Месото го сечкаме на коцки и го пржиме на масло до поруменување.
2. Го тргаме на страна и во истото тавче го запржуваме насечканиот кромид, па ги додаваме печурките и плешката малку да се запржат.
3. Го ставаме виното да проврие заедно со месото, па зачинуваме.
4. Целата смеса ја ставме во огноотпорен сад или соодветно тавче, ја залеваме со павлака, многу сечкан магдонос, рендаме кашкавал и печеме на 200 степени околу 20-30 минути (до поцрвенување).

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани