1. Пилешкиот стек исечете го на парчиња по должина. Со помош на чекан за месо исчукајте ги стекчињата. Посолете, додајте црн пипер и зачини. Оставете во фрижидер.

2. Во меѓувреме исечете кромид на полутркалца и ставете да се пржи. Изрендајте морков на крупно. Додајте го во кромидот.

3. Исецкајте печурки, додајте ги во останатиот зеленчук, посолете, додајте зачини и пржете се заедно.

4. Во стековите ставете од филот и завиткајте ги како ролат. Наредете ги во тепсија, ставете малку вода и зејтин. Ставете да се печат во загреана рерна на 250 степени.

5. Кога ќе се потпечат пилешките ролати, врз нив истурете доматен сос и печете уште 10минути.

Сервирајте ги во чинија, со прилог по желба.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани