Фантастично благце, се гледа и по состојките, нели?
Ставете се на уживање откако за многу брзо време ќе го направите.

Подготовка
Во сечко или процесор се мелат оревите, па се додава какаото и рогачот. Ги додаваме и останатите состојки и продолжуваме со мелење додека се направи смесата како тесто. Ова се постигнува само со добар процесор, со сечко ако правите ќе треба да го одморате, да не прегрее, а и тешко оди. Ама и јас немам процесор па се снаоѓам, нешто мелам во нутрибулет нешто во сечко, а мешам по некојпат и со лажица.
Ја распоредуваме смесата во тава или модла.
За кремот го топиме путерот на најниска температура и ги мешаме сите состојки. Мешањето го направив во нутрибулетот, можете да го направите и во стаклен сад со жица за матење. Ја прелевате основата со чоколадниот крем и го ставате да стои во фрижидер или може и во замрзнувач.
Чашата е од 250 мл или 1 cup.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани