Подготовка:

1. Се става во вангла пивото, маслото, пецивото, ванилата и се остава да поврие течноста. Потоа се додава гризот и брашното. Се замесува тесто и се прават топчиња со големина на орев.
2. Во секое топче се става орев и се редат топчињата во плех од шпорет. Плехот не се подмачкува зошто има доволно масло во тестото.
3. Се печат колачите на 200С-25мин. Се оладуваат.
4. Шербетот се вари 5мин и на крајот се додава лимонот. Се попаруваат оладените колачиња и се оставаат 2 часа да впијат од шербетот. Целиот ќе го упијат.
5. На крајот се валкаат во кокос или во ореви.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани