Подготовка

Измијте го лососот, посолете го убаво и оставете го да одмори околу пола час.

Лососот наредете го во намрсена тава за печење. Одозгора на секое парче ставете по малку медитеранска мешавина, црн бибер, магданос и сецкано лукче.

Врз секое парче ставете маслиново масло.

Тавата покријте ја со алуминиумска фолија и печите на 200 степени околу 20 мин.

Пред да ги извадите, додадете и еден сок од лимон.

На здравје

Забелешка
Може да се сервираат со варен ориз со маслиново масло и зачин по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани