Испасирајте ги убаво јаготките во пире.

Измешајте го желатинот и оставете го неколку минути да набубри, па додадете го шеќерот и сокот од цитрон. Се убаво измешајте.

На среден оган се загрева додека не се растопи желатинот.

Потоа, со миксер, се миксира 5-7 мин. односно додека смесата не стани густа.

Смесата се истура во калап обложен со хартија или целофан и се отава на ладно да се здрви неколку часа.

Потоа стврднатата маса се посипува со шеќер во прав и се сечи на коцки, а секоја коцка се повторно се посипува со шеќер во прав од сите страни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани