Тестенините сварете ги и исцедете ги од водата.

Во загреано масло ставете ги на четвртини со дебелина од 5 мм исечените зелени тиквички со лушпа. Додадете го на коцки исечениот домат и ситно исецканото лукче. Посолете. Оставете да се динстаат околу 10 минути, потоа додадете и малку доматен сос, оригано и босилок. Динстајте уште 5 минути. Во готовата смеса ставете ги исцедените тестенини. Сервирајте ги во чинија и во неа додадете свежа рукола исечена на покрупни парчиња. Измешајте ја со тестенините и наросете со пармезан.
Пријатно јадење!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови