Сварете ги тестенините и потоа исцедете ги.

Изрендајте го кромидот и ставете го на малку масло заедно со меленото месо да се пржи. Откако течноста ќе испари, додадете ги зачините и грашокот од конзерва и динстајте уште кратко време.

Растворете ја кесичката Фант за шпагети болоњезе во 500 мл вода и додадете ја во месото со грашокот. Мешајте додека ја добиете посакуваната густина за сос.

Сервирајте ги шпагетите во 4 чинии и одозгора обилно ставете од сосот. Служете топло и уживајте во вкусот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани