Желатинот се раствора со 5 лажици ладна вода да набубри.

Во меѓувреме, во сад се загреваат павлаката, млекото и шеќерот до степен пред вриење.

Тенџерето се трга од рингла и по минута-две се додава желатинот. Убаво се меша да се стопи потполно.

На крај се додава бурбон ванилата. Секако, можи да се додаде и ванилин шеќер или ако сакате експериментална арома да додадете рум или лимон шеќер по ваш избор.

Течноста се истура во проѕирни чаши или чинивчиња и се остава најмалку да отстои 2 часа во фрижидер за да се стегни.

Јаготките со водата и шеќерот се ставаат да зовријат. Со пасерка се пасираат, па во нив се додава нишестето претходно растворено во неколку лажици ладна вода.

Со оваа смеса се дополнуваат чашите врз здрвениот панакота дел и се оставаат уште половина час убаво да се стегнт пред да се послужат.

Секако, изборот на овошје не мора да е исклучиво јаготки. Можи да се употребат малини, вишни, цреши, боровинки...

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови