Совршени. Пробајте ги. Меки како памук.

Подготовка:

1. Во вангличка се ставаат квасецот, шеќерот и топлото млеко. Се додава лажица брашно, се промешува и се оставаат да се активира квасецот.
2. Потоа во вангличката се додава топлата вода, јогурт, масло, путер и белки. Со вилушка убаво се соединуваат состојките. Постепено се додава брашно и сол. Се замесува меко тесто. Тестото е прекрасно за работа. Се покрива и се остава да се дуплира.
3. Потоа тестото го делиме на 10 топчиња. Со раце формираме лепињи. Ги редиме во плех.
Ги оставаме да нараснат 20 минути. Ги премачкуваме со жолчката и млекото и наросуваме сусам и чурек. Печеме околу 25 на 180с. Топли ги покриваме со чиста кујнска крпа да отстојат 10 минути.
Ги сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани