Од брашното, млекото, маслото, јајцата( можи и 1 јајце) правиме смеса за палачинки.
Убаво ја мешаме за да нема грутчиња и ги пржиме палачинките на претходно убаво загреано и намрсено тавче за палчинки. Ги филуваме со мед и ореви.
Мојата мајка секога кога сакаше да се заслади со благи палачинки,ги правеше токму овие,едноставни а многу вкусни.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови