Осличот се чисти убаво и се сече на парчиња. Се става во подлабок сад, се посолува и се цеди сок од лимоните и заедно со се кората се става во садот. Се додава и рузмаринот, убаво се меша и се остава 2-3 часа да одстои.
Парчињата риба се свалкуваат во пченкарно брашно и се пржат на врел зејтин.
Магдоносот се мие и се сецка на поситно. Се исцедува лимонот, се додава сол и зејтин и убаво се промешува. Кон зачинетиот магдонос се додава павлаката, убаво се меша и се добива прекрасен сос кој одлично оди со рибата.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани