Подготовка:

1. Тиквичките исечкајте ги на четвратнки и ставете ги во длабок сад.
2. Насолете ги, зачинете ги по вкус и додајте им ги брашното, црвениот пипер и размешајте ги со лажица.
3. Во тава на оган додајте го маслиновото масло и тиквичките и пржете додека не омекнат и заруменат.
4. Отстранете ги од оган, додајте им ги соја сосот и ренданото лукче, размешајте ги и послужете ги со сусам.

На здравје.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани