Загрејте ја рерната на 185 степени и спремете ги корпињата за мафини во калапите.
Измешајте ги сите состојки за тестото и на крај додадете го овошјето.
Со лажица полнете ги калапите еден прст до врвот.
Од состојките за одозгора се меша компактна смеса и од неа се наросува над смесата за мафини.
Печете одприлика 20ина минути. Оставете малку да се оладат и извадете ги од калапите.
Можите да ги прелиете одозгора по желба и со сос од истото овошје со кое сте избрале да ги направите. Земете 100 гр и лажица до две шеќер и сварете ги неколку минути.
Добар апетит!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани