Испечати

Овошни мафини

Овошни мафини

Состојки

 • 280 гр брашно
 • 200 гр шеќер
 • 5 гр сол
 • 15 гр прашок за печење
 • 120 мл масло
 • 120 мл млеко
 • 1 јајце
 • 220 гр овошје (боровинки, малини, рибизли, капини...)
 • состојки за одозгора
 • 100 гр шеќер
 • 60 гр брашно
 • 85 гр путер или маргарин
 • 5 гр цимет

Подготовка

Загрејте ја рерната на 185 степени и спремете ги корпињата за мафини во калапите.
Измешајте ги сите состојки за тестото и на крај додадете го овошјето.
Со лажица полнете ги калапите еден прст до врвот.
Од состојките за одозгора се меша компактна смеса и од неа се наросува над смесата за мафини.
Печете одприлика 20ина минути. Оставете малку да се оладат и извадете ги од калапите.
Можите да ги прелиете одозгора по желба и со сос од истото овошје со кое сте избрале да ги направите. Земете 100 гр и лажица до две шеќер и сварете ги неколку минути.
Добар апетит!