1. Во сад на оган додајте ги млекото, овесните снегулки, шеќерот и солта да се варат 3 минути постојано мешајќи ги со лажица.

2. Испасирајте една банана и додајте ја во садот на оганот и варете ја кашата уште 2 минути постојано мешајќи ја со лажица.

3. Распоредете ја кашата во садови и декорирајте ја со останатата банана, крем од лешници и овошје по желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани