Подготовка
1. Во сад на пареа се растопуваат белиот еурокрем со маслото за јадење и белото чоколадо. На крај се додаваат лешниците и смесата со мало лажиче се става во најмали хартиени корпи. Може за декорација да се наросат со малку сецкани лечници (јас овој пат немав доволно на залиха од лешниците за тоа)

2. Во сад на пареа се растопуваат црниот еурокрем со маслото за јадење и црното чоколадо. Во секоја книжна корпа се става мало парче чоколадно бананче и врз него се полева со кафената смеса со мало лажиче-исто како и белите корпици

И едните и другите се оставаат да се стегнат околу половина час

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани