Мафиниве се многу меки и сочни благодарение на испасиранате банани, кои им обезбедуваат влажност, така да мафините остануваат меки и следниот ден. Прекрасно мирисаат на банана, цимет и ванила, а има и чоколадни капки за уште побогат вкус.
Пробајте ги

Во вангличка се ставаат јајцата, шеќерот и ванилата.
Матиме додека смесата не побели.
Го додаваме маслото и соединуваме.
Во еден сад ги соединуваме сувите состојки.
И нив ги додаваме кај претходните.
Соединуваме.
На крај ги додаваме и двете пасирани банани.
По желба и тука може да се додаде чоко капки.
Соединетата смеса ја распоредуваме во калап за мафини, од 12 до 14 парчиња излегуваат.
Одозгора ставаме чоко капки.
Печиме околу 25 минути на 180 степени.
Нека изладат малку, па ги послужуваме.
На здравје

Забелешка - смесата може да ја печите и во тесен, долгнавест калап за леб

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани