Експериментирав со состојки па го создадов овој сладок колач со палента и вишни...

Подготовка
1. Ги одмеруваме сувите состојки и ги соединуваме во садот во кој ќе ги мешаме со останатите.
2. Ги додаваме мокрите состојки и мешаме со лажица да се соединат.
3. Смесата ја истураме во мала ростер тава која сме ја намрсиле и набрашниле.
4. Колачот го печеме во загреана рерна на 180 степени.
5. Поради ровкоста на колачот чекаме да се излади па да го сечеме.
6. Го посипуваме со шеќер во прав и сервираме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани