Семките и сончогледот ставете ги во мала ќеса и со чекан или толчник истолчете ги.
Ленот сомелете го. А сусамот доколку сакате можи малку да го потпечите.
Сите состојки ставете ги во тегличката и измешајте. Ќе добиете идеален оброк за појадок кој одлично заситува.
Јас го сакам ваков каков што е, но секако кој сака да му е заблажено можи во него да додава и овошје.
Бидејќи користев тегличка од Делимано апаратот за киселење млеко и сакав во неа да ми е оброкот, пред да ги додадам состојките во него прво си сркнав 2 лажичиња за да направам место.

Натура има и мешавина од овие семиња и можи и така да се искористи, но мене повеќе ми се допаѓа кога јас сама си го балансирам соодоносот. Сепак, има денови кога ме мрзи и тогаш често знаам да посегнам и по готовата мешавина од која најчесто ставам 2 лажички.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови