Зеленчукот измијте го и исечетего на помали парчиња. Ставете го во тава, додајте ги зачините, солта, попрскајте го со масло и измешајте го.
Ставете го да се печи во загреана рерна на 180-200 степени околу 1 саат додека да омекни. Повремено измешајте го за да не изгорат премногу горните парчиња.
Кога е испечен оставете го да олади и изблендирајте го во блендер да се добие изедначена мазна смеса. По потреба додајте и сол.
Вака добиениот намаз послужете го со лепче, сиренце итн. а може да се искористи и како сос за тестенини.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани