Ова е доза за 14 мафини

1. Во сад измешајте ги просеаното брашно, шеќерот, пецивото, циметот и ванилата. Додајте го растопениот и подоладен путер. Едно по едно додајте ги јајцата и мешајте со жица за матење. На крај додајте го медот и прстофат сол. Измешајте убаво.

2. Во алуминиумски калапчиња(види во дополнителни слики) ставете по една хартиена корпичка за мафини. Во секој калап ставете од смесата. На средина ставете по 1 полна лажичка од спекулас кремата. Наредете ги во плех. Печете во загреана рерна на 180 степени, 15 минути. Оставете ги мафините да се оладат.

3. Декорирајте со кремата или посипете со шеќер во прав и одозгора по малку од кремата.

Забелешка
За да кремата остане во средина на мафините ставете ја малку во замрзнувач.
Значи првин оделете од кремата по 1 лажичка за секој мафин и така ставете во замрзнувач.
Јас немав многу време и не ја ставив во замрзнувач, затоа и падна на дното.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани