Превкусниот популарен десерт....

Пудингот се вари стандардно, во жешко се додава чоколадото и путерот. Се меша енергично да се стопи.

Павлаката се загрева и се излева врз искршеното чоколадо. Се’ убаво се меша додека се добие хомогена смеса.

На дното од чашите се става по 1 или 2 ситно кршени бисквити, па ванилин фил, пак бисквити, па ванилин фил и најгоре се полева ганаш.Филовите се излеваат топли во чашата.

Се ладат на собна температура., па во фрижидер.
Јас наполнив 9 чаши, тоа зависи од големината на чашите, моите беа помали.

На здравје!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани