Вкусен и декоративен намаз кој може да се искористи за разни намени, за ситни залачиња, со риба, компир ... а со бојата привлечен за децата кои не сакаат цвекло.

Ситно изренданото цвекло се блендира заедно со по 1-та лажица павлака и јогурт, се става во сад и со вилушка убаво се меша со изварката и павлаката.
Се додава лукчето ситно исечкано или згмечено со алатка, се додаваат зачините и се меша убаво. Наместо изварка може да се стави и сирење и зачини по вкус.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани