Мисиркиното месо ми е едно од омилените меса, а ова што сега го користам кога ќе го подготвам како свинско печење изгледа, ама и по вкус е многу слично.

Подготовка
1. Мисиркиното месо го ставаме да се свари, јас обично тоа го правам во делимано експрес лонецот.
2. Откако ќе се свари на 2-3 лажици свинска маст го ставаме месото на средна до силна температура да се динста, па пржи. Во меѓувреме ставаме зачини. Го запржуваме убаво, да се двои месото како на конци.
3. Карфиолот го цепкаме на цветчиња. Го ставаме во тава, го попрскуваме со маслиново масло и го посолуваме. Го ставаме во рерна на 180-200 степени, со вентилатор и го печеме 20 минути да омекне.
4. Потоа го вадиме го посипуваме со лук и магдонос и продолжуваме со печење. Го печеме додека не омекне или ако сакате да биде малку крцкав (како пуканки) не го печете многу.

Забелешка
Можете да користите и лук во гранули на место свеж лук.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани