Подготовка

Во длабок сад замесете тесто од наведените состојки и оставете го да стасува 40 минути.

Потоа, во тестото додадете сецкано чоколадо, размесете го и оставете повторно да стасува 30 минути.

Расукајте кора, премачкајте со џем и замотајте како ролат.

Стевете го во намрсена тава за печење и оставете го да стасува уште 20 минути.

На крај, премачкајте со жолчка и печите на 180 степени околу 30 минути.

Добар апетит

Забелешка
Одберете џем по ваша желба, јас ставив џем од смокви

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани