Најмеки и највкусни ќофтенца кои до сега сум ги направила, ровки, во уста се топат. За пржење ја користев тавата од Делимано со рачки.

Подготовката е едноставна. Се мешаат сите состојки со лажица, потоа се замесува месото со рака и се остава во фрижидер да отстои барем половина час.
Потоа со намрсени раце се зема од смесата и се оформуваат ќофтиња со големина по желба, јас ги правев помали за децата.
Се пржат на загреано масло од двете страни и се вадат на хартија за да се впие вишокот маснотија.
Не мора да ставате многу масло за пржење ако пржите во Делимано тавите кои се нелепливи.