Пенасто изматете ги јајцата со шеќерот и постапно додавјте по ред од наведените состојки. Кој сака, по вкус, можи да додај и рендана кора од еден портокал или лимон.
Сипете од смесата во апаратот за вафли и печете ги на скоро најјака температура 30на секунди... малку да заруменат одозгора.
Послужете со пудинг, нутела, мармалад или едноставно само посипете ги со шеќер во прав, како ви е желба.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани