Овој рецепт е од мојата свекрва Милка.
1. Брашното, квасецот, пецивото, јајцата, солта и млаката вода ги тураме во еден сад. Мешаме со дрвена лажица додека да добиеме густа смеса. Садот го покриваме со крпа. Оставаме да кисни 25 минути.
2. Смесата ја мешаме со дрвена лажица, ја покриваме со крпа и повторно ја оставаме да кисни 25 минути. После тоа ја додаваме кислеината, мешаме со лажица и по 3 пат ја оставаме да кисни 25 минути.
3. Со навлажнети раце со вода земаме од смесата и растегнуваме мекици. Ги пржиме во врело масло.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани