Овесните снегулки измешајте ги со јогуртот и оставете ги 10-15 мин да омекнат.
Брашното измешајте го со лешниците, портокалите, грозјето, пецивото и содата.
Со вилушка изматете го јајцето, медот, маслото и шеќерот да се изедначат и додајте ги овесните снегулки со јогуртот и мешавината од брашно.
Смесата убаво измешајте ја да се изедначи и распоредете ја во калап за мафини обложен со хартиени кошнички.
Печете ги во загреана рерна на 180 степени 25 мин.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани