Испечати

Мафини со мед и овесни снегулки

Мафини со мед и овесни снегулки

Состојки

 • 80 гр овесни снегулки
 • 120 гр мед
 • 1 јајце
 • 200 мл јогурт на собна Т
 • 80 мл масло
 • 100 гр мелени лешници
 • 20 гр кандирани портокали
 • 50 гр суво грозје
 • 1 полна лажица кафеав шеќер
 • 2 лажички прашак за пециво
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 180 гр брашно

Подготовка

Овесните снегулки измешајте ги со јогуртот и оставете ги 10-15 мин да омекнат.
Брашното измешајте го со лешниците, портокалите, грозјето, пецивото и содата.
Со вилушка изматете го јајцето, медот, маслото и шеќерот да се изедначат и додајте ги овесните снегулки со јогуртот и мешавината од брашно.
Смесата убаво измешајте ја да се изедначи и распоредете ја во калап за мафини обложен со хартиени кошнички.
Печете ги во загреана рерна на 180 степени 25 мин.