1. Се мешаат сувите состојки
2. Се додаваат течните состојки. Смесата што ќе се добие не треба да е многу густа, а ни многу течна.
3. Изрендајте го цвеклото и исцедете го
4. По една лажичка од смесата за мафини ставете во калапи, па додадете една до две лажички од ренданото цвекло и прекријте го со уште една лажичка од смесата.
5. Се пече на температура од 200 степени 15-20 мин. (ако рерната ви е со вентилатор, тогаш на 180 степени)
6. Декорирајте ги со сенф, а одозгора наросете оригано и сусам.

Бидејќи не ми се чекаше да се испечат првите за да ги ставам вторите, она што ми остана од смесата го измешав со едно парче цвекло исецкано на коцки и ги ставив во друг калап и ги поросив со сусам. Неверојатно вкусни и крцкави се вторите.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови