За преливот сите состојки убаво измашајте ги да се соединат.
Ставете го во фрижидер најмалку 4 саати.
Пред употреба убаво измешајте го.
Марулата насецкајте ја и прелите ја со прелив по вкус.
Декорирајте со варени јајца.

Преливот е многу вкусен. Може да стои во фрижидер подолго време затворен во тегла.
Може да се користи и како прелив за пилешко месо (преливот го ставате пред печење)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани