Ребрата посолете ги, ставете зачини, додадете изрендан лук, ситно сечкан кромид и се убаво измешајте.
Во ребра ставете кисела вода и вино. Со ова маринада ставете ги ребрата во фриждер на една ноќ.
Другиот ден ставете ги ребраta во тепсија, турете зејтин малку водичка и ставете да се пече.
Kога ќе се подпечат ребра, ставете сечени компири и моркови и пак нека се печат додека се не се испече. 

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани