Превкусна предлог манџа за ручек, една од моето домашно мени.

Подготовка:

1. Стекот го ставаме во вода, и истата ја истураме кратко откако ќе зоврие. Ставаме нова вода и го вариме, отстранувајќи ја пената. Потоа го вадиме стекот настрана и го сечеме на парчиња, а водата во која се вареше ја оставаме за подоцна.
2. Во тенџере ги ставаме исечканите кромид и црвена пиперка, морковот на кругови, ставаме малку сол, масло и вода, пржиме да се издинста зеленчукот и да омекне.
3. Го додаваме сувиот зачин и црн пипер, па црвен пипер и пржиме кратко да не ни загори. Го додаваме доматот и оставаме да крчка на тивко уште неколку минути.
4. Потоа ја ставаме водата во која се вареше стекот (околу литар), а кога ќе зоврие го ставаме стекот и грашокот. Оставаме да се вари на среден оган.
5. Во една чаша го мешаме брашното со ладна вода, да нема грутчиња и го истураме во манџата. Таа ќе се згусти за кратко, и вариме уште половина час.

* Грашокот не мора да биде конзервиран, но вака побрзо се спрема јадењето.
* Ловоровиот лист секој не го сака, изборот е индивидуален.

(533)

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани