Имешајте ги фино мелените бадеми и шеќерот во прав. Мелените бадеми можат понекогаш да бидат груби, па кратко испулсирајте ги во бледнер за пофино да се иситнат, бидејќи како е познато, фината текстура на колачите многу зависи од тоа колку се поситно мелени бадемите.
Потоа, додадете точно 40 гр белка и измешајте густа паста. Додадете прехрамбена боја и убаво соединете ја во пастата. Пастата, е всушност основната база на макаронсите. Оставете на страна.

Другите 40 гр белки ставете ги во одделна чинија и матете со миксер до средна цврстина. Додека ги матите поместувајте ја чинијата (лево-десно со поткревање од страна) за да можи што повеќе воздух да навлегува.
Пред да започните со матењето на белките растопете го шеќерот со 2 лажици вода во сируп. Држете го на топло до времето на употреба за да не ви се здрви (како мене). Сега, сирупот додавајте го постепено, во неколку наврати во белките и постојано матете со миксерот. Снегот од белки сега ќе добие сјајна структура, многу посјајна отколку ако директно се додава само шеќер.

Време двете смеси да се измешаат меѓусебно. Снегот од белки се додава во пастата/основата, а не обратно, бидејќи се запазува воздухот кој навлегол со матењето на белките да се задржи. Ако додавате паста во белки, од тежината на пастата можи да се истисни воздухот од белките. Време е за мешање. Се меша од долу нагоре во еден правец и повторно се внимава да не се истиснува воздухот попримен во смесата. Лорејн вели, да се меша и брои точно 50 пати. Повеќе или помалку ќе влијае на стуктурата на колачите.

Смесата е готова. Сега треба да се стави во шприц со кружен отвор со средна големина (не како мене со кратер : ) ) и да се изтиснуваат врз пек хартија макаронсите. Лорејн посочува мал трик како не би бегала хартијата додека се истиснуваат колачите-на секој агол става по малку од смесата и врз неа ја поставува хартијата. Јас не сакав да го валкам плехот, па ризикував да испрскам на сите агли со натопени раце по малку вода и така да ја залепам хартијата. Испадна дека не сметаше ништо, барем не овој пат.
Истиснувајте ги макаронсите со големина која ја посакувате, при што ќе внимавате да оставите простор, бидејќи ќе се рашират, да не се слепат меѓу себе.

Кога ќе ги истискате, време е за мазнење. Тавата се треска од работната површина неколку пати за да се изремнат одозгора и во меѓувреме да попримат воздух во структурата. Трескајте ја тавата неколку пати од секоја страна за да можат сите еднакво да се израмнат.

Оставете ги така 15-20 мин. Пред да печите проверете со нежен допир дали лепат на рака. Потребно е да имаат фатено кора одозгора, која нема да лепи, во спротивно оставете ги уште 10 мин и пак проверете.

Лорејн печеше со отворена рерна за да не примале влага. Јас ја искористив постапката на печење од рецептот за макаронс на Лили и се покажа многу успешна--- Рерната се загрева на 180С. Пред да се стават макаронсите да се печат, се намалува на 160С. Се ставаат и се печат 12-15 мин. После 12 мин се проверува со рака цврстината, т.е. дали игра колачот за да допечите уште некој минут или се готови.

Оставете ги да оладат и потоа внимателно вадете ги. Лили, има финтица како се спасува залепен макаронс (не ви го раскажувам, прочитајте си кај неа : ) ) Мене, ми залепија 3... можеби затоа што не можев да дочекам да изладат „поштено“ . Финтицата е за оладени и стрпливи : ) Значи, бидете стрпливи, нека оладат.

Бидејќи беа експериментални, мој прв обид за макаронс, филот неофицијално ќе ви го раскажам овде. Правен „од нога“ онака, пробно, инстантно... Во загреана слатка павлака растопив 1 чоколадо за готвење и кога се растопи тргнав од оган и додадов 2 разбиени жолчки. Вратив на исклучена рингла да се спојат и потоа со лажичка ги лепев ( шприцот кога најмногу ќе ти треба ќе те издаде. Го одбираш најникаквиот, оти другите се запикани некаде на скришно место и те мрзи да ги бараш, и овој на крај се распаѓа)

Забелешка во врска со претставениот рецепт освен случката со шприцот
Сирупот за белките јас пред време го направив. Додека полека решив да ги разматам белките и дојде време за негово турање, тој се беше здрвил-камен!. Исклучив миксер, морав да додадам уште една лажичка вода и што побрзо да го стопам. Можеби тоа е резултатот што делот со трескањето на тавата кај мене не требаше. Тие сами уште веднаш по истиснувањето си се разлеваа. Мислев дека се промашив, а ги испеков онака за да го комплетирам неуспехот. Но, кога ги видов оформените прстени, летна разочарувањето и надеж се појави : ) Крцкави одозгора, меки од внатре и така малку поголеми само од нормалните. Останаа скриени 2. Лили убаво си пиша кај неа. Трба да одстојат за да се сети она што треба да се сети ; ) , секако повкусни од првиот ден.

Ах, уште една работа, во запис- Мерејќи ги белките, во првото мерење од 1 јајце добив точно 41 гр белка. Второто беше помалку. Знаев дека има врска бојата на лушпата на јајцата и за друго, а сепак битно нешто. Белите јајца имаат повеќе жолчка за сметка на белка во составот, а темните обратно. Имајте си го во предвид овој факт и за други потреби. Значи потребни се 2-3 јајца за овој рецепт. Ако користите темни со големина XL , можеби ќе помините само со 2 јајца.
И најважното, белките . т.е јајцата мора да се одстоени на собна температура барем 2-3 саати и повеќе пред да започните со рецептот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови