Прво целите пиперки се пржат во масло. Се лупат и им се отстрануваат семките. Се толчат или за полесно се мелат на машина. Со алатка се гмечи лукот и се додава. На оган се загрева маслото. Мешајќи го додаваме и врелото масло, па потоа и киселото млеко. Посолуваме по желба. Доколку сакате додадете и малку сечкан магдонос.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани