1. Црните домати се печат и се лупат. Се оставаат малку да се исцедат.
2. Во дрвена лучница се толчи лукот со малку сол. Се додаваат оревите и тие се толчат. Во лучницата се додаваат и црните домати кои се исецкани. И тие се толчат.
3. Во оваа смеса се додава павлаката, сето убаво се меша и се сервира.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани