Во поголемо тавче се загрева маслото на среден оган и се ставаат каранфилчето и мешунките кардамом кратко да се пропржат, да замириса. Се вадат и во тавата се додава исецканиот кромид. Се пржи со мешање на среден оган да добие боја на темен карамел. Колку подобро се карамелизира кромидот, карито ќе има побогат вкус. Се додаваат исецканите лути пиперчина, протиснатиот лук, сите зачини и кратко се пропржува. Се додаваат коцките месо, 50 мл вода и се пржи мешајки неколку минути. Се додаваат доматите, се промешува и покриено се вари дваесетина минути. Ако е многу течно, кратко се изврива отворено, да се згусти.
Се посипува со ситно сецкан магдонос.
Се сервира врело врз обарен ориз.
Дури подобро е претоплено другиот ден, има некако побогат вкус.

Лиценца: Сите права се задржани