1. Ставете ги доматите во зовриена вода за 2-3 минути.
2. Излупете ги и исечете ги на мали коцки.
3. Ставете ги макароните во зовриена и посолена вода за 10 минути.
4. Во меѓувреме, во тава загрејте го маслиновото масло и додајте го исецканиот лук (внимавајте да не изгори) и лутото пиперче.
5. Додајте ги доматите и магданосот во тавата и оставете ги да се пржат 5 минути. Посолете по вкус.
6. Потоа сервирајте ги макароните и ставете го сосот од домати. Позолете со пармезан.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови