Парчето лосос го сечеме на делови со големина која ние ја посакуваме.
Ги посолуваме и наросуваме бибер.
Оставаме покриено со најлонска фолија да отстои барем половина до 1 час.
Потоа во друг сад помешуваме соја сос, мед, сок од лимон и сусам, па сета оваа смеса убаво ја промешуваме. Ги вадиме парчињата лосо, и ги маринираме во смесата, оставаме уште 30 минути да постојат, па ги пржиме на загреано масло. Имаме преубав вкус , мек од соја сосот и сочен од останатите состојки.
Сервираме по вкус.
(јас и со ориз и со компир и со многу други состојки го имам сервирано )
Нека ви е на здравје

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови