Едноставен брз, а вкусен начин на спремање на лососот. Лиметата во маринадата и во сосот му дава посебен шмек.

1. Зачинете го лососот со сол, бибер или друг зачин по вкус. Додадете маслиново масло и сокот од лимета и оставете го лососот околу 1 час да се маринира. Потоа испечете го во рерна или на грил тава.
2. За сосот едноставно измешајте ги сите состојки со лажица и послужете го со лососот.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Криејтив Комонс - Наведи извор - Некомерцијално - Сподели под исти услови