Најпрво спремете го филот. Ако користите сирење иситнете, издробете го во вилушка. Овде јас претпочитам некоја не многу солена изварка или сирење поради соленоста кога се јадат. Изматете ги јајцата и додадете ги на сирењето. Промешајте, па додадете го сувомеснатиот производ сецкан на ситни коцкички. На крај, добро измешајте ја смесата.
Добро е да имате купено готово лиснато тесто веќе исечено на коцки, но доколку немате, тогаш исечете го на 2х2 см. Потоа, со сукалка растанчете ја секоја коцка и нанесете ја врз намастена модла за мафини, убаво обложувајќи ја по дното и ѕидовите до горе. Со лажиче полнете ги со филот. Врз него за декорација ставте по 2-3 ливчиња магдонос (јас немав).
Можи да ги оставите краевите така или да ги превиткате над филот како пакетчиња, ваша желба.
Печете во загреана рерна од 180-200 степени. Време не мерев, ама од прилика 15на минути.
Одлични и декоративни се за пречекување на гости, а што е најважно, брзо и лесно ссе прават. Уживајте!

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани