Подготовка:

Основа-

1. Урмите ги ставаме во жешка вода да стојат 20тина минути. Оревите и овесните снегулки ги ставаме во блендер, ги блендираме да се иситнат. Ги додаваме исцедените урми, кокосовото млеко и агаве сирупот. Блендираме.

2. Смесата ја ставаме во правоаголен долг калап со димензии 20х10 цм ,обложен со хартија за печење. Ја распределуваме смесата подеднакво со лажица и притискаме за да се стегне. Садот го ставаме во фрижидер.
Фил-

3. Во длабок сад на оган на средна температура, го ставаме кокосовото млеко, густинот, сокот од лимон и куркумата. Со жица за матење мешаме постојано додека смесата не се згуснe. Филот го ставаме врз основата, оставаме во фрижидер да се стегне неколку часа. Сечиме парчиња во големина по желба, послужуваме.

Фотографиите во овој рецепт се авторски фотографии.

Лиценца: Сите права се задржани